Телешко месо чорба со нови компири, сливи и целер – рецепт.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Иако никој не рејтинг)
Loading ...

состојки


Што ви е потребно (прехранбени состојки) да се подготви телешко месо чорба со нови компири, сливи и целер – рецепт.:
телешко месо 800 g
нови компири 800 g
моркови 400 g
кромид 2 парчиња.
сливи 2 хорст
целер 3 парчиња.
грубо земјата црн пипер schepotochka
Пиперки црвени жешка schepotochka
коријандер 2 нотка
allspice 5-6 парчиња.
ловоров лист 1-2 парчиња.
мешавина од сушени билки ( магдонос, босилек)
доматно пире 2-3 Член. лажици
сок од лимон 1 Член. лажица
растително масло 90 гр.
Фото на готовиот сад:
Телятина тушеная с молодым картофелем, черносливом и сельдереем

настава (рецепт), Како да се готви:


Како да се подготви телешко месо чорба со нови компири, сливи и целер – рецепт.
Телешко месо се сече на големи парчиња, посипете ги со мешавина од сушени билки, сол и зачини, додадете доматно пире, сок од лимон 30 гр. растително масло. Се меша сè и оставете да се маринираат 1 време.
Котел се прелива нафта и по, кога тоа е добро се загрева додадете месо со сос. Готвење со постојано мешање 15 мин.
Млади компири со мојата четка и без отстранување на тенка кожа се сече на големи коцки.
Моркови премногу грубо исецкани.
Кромидот се сече пердуви. Сето ова се пренесува на месо додаток 100 гр. врела вода и оставете 20-30 мин.
за 10 мин. сварен додадете сливи и сецкан целер парчиња, додадени- сол по вкус.
Ловоров лист и додадете билки за 2-3 мин. до финалната процес.
ширењето Глинени. Служи со салата од свежи пиперки со кисела павлака и зелени кромид.

Фото Готови јадења:
Телятина тушеная с молодым картофелем, черносливом и сельдереем


Како рецепт? Се е-мејл рецепти директно преку е-маил или да се претплатите на RSS фидот на блогот! 

Оставете коментар успешно тука

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

*